4. ÚLOHA - STAVIAME RÁDIO

Viete kto vynašiel rádio? Dlhé roky sa viedli spory o tom či to bol skutočne taliansky vynálezca Marconi, ktorý získal v roku 1909 s nemeckým vynálezcom Braunom Nobelovu cenu za príspevky k rozvoju bezdrôtovej telegrafie. Ukázalo sa, že samotný Nikola Tesla a zároveň aj ruský vynálezca Popov experimentovali s rádiovými vlnami skôr ako Marconi.

Možno aj vaši starí rodičia si pamätajú na časy, kedy bolo rádio tým jediným elektrickým zariadením, ktoré vysielalo informácie do domácnostiach. Žiadne televízory či mobilné telefóny, tablety ani internet. A bolo to práve rádio, ktoré naštartovalo rýchly rozvoj informačných technológii, bez ktorých si svet dnes nevieme predstaviť.

V dnešnej dobe poznáme veľa typov rádiových prijímačov ako stolové rádio, autorádio, či rádio v mobilnom telefóne. Z hľadiska fungovania rozlišujeme 3 typy rádiových prijímačov: detektorové prijímače (bez zosilnenia), prijímače s nepriamym zosilnením a prijímače s priamym zosilnením. My sa v 4. úlohe bližšie zoznámime s prvým typom z nich.

 

Detektorové rádiá sú najjednoduchšie a najlacnejšie prijímače nazývané aj kryštalky. Skladajú sa z antény, ladeného rezonančného obvodu LC a záťaže tvorenej slúchadlami a paralelne pripojeným kondenzátorom.

 

Nevýhodou kryštálky je malá citlivosť, a nemožnosť pripojiť reproduktor. Príjem je možný iba pomocou slúchadiel s odporom najmenej 2 kΩ.

Stavba kryštálky nie je až taká náročná, ako napríklad stavba Teslovej cievky z minulého ročníka tejto súťaže :) Jednoduchý videonávod ako inšpiráciu nájdete nižšie:

 

Odborná komisia bude hodnotiť:

  • videodôkaz o tom, že sa vám podarilo postaviť funkčné rádio,

  • prezentáciu, pripadne videonávod ako ste stavali rádio.

A čo bude vašou 4. úlohou?

  • postaviť funkčné detektorové rádio - kryštálku,

  • pri stavbe odporúčame inšpirovať sa videonávodom vyššie, prípadne podobnými návodmi na Youtube,

  • nezabudnite svoju stavbu podrobne zdokumnetovať, fotkami, videami či prezentáciou,

  • dôkaz, že rádio funguje je zvukový a obrazový záznam z naladenia rádiovej stanice,

Vyrieš úlohu do 15.mája a získaš 5 bonusových bodov!
© 2013 - 2020  by OZ NOW 
  • Grey Facebook Icon
  • Grey YouTube Icon